Sveikata

Pėdų masažas – daugiau nei malonumas

Pėdų masažas ir jo nauda sveikatai

Orams vis labiau vėstant, grįžus į namus norisi kuo greičiau sušilti kojas. O jeigu jas dar kas pamasažuotų… Kasdien lankytis masažo salone daugumai per didelė prabanga, bet pėdų masažą galima atlikti ir patiems namuose.

(Ne)tikėta nauda

Pėdoms tenka vienas didžiausių kasdienių krūvių, bet ši kūno vieta mažiausiai lepinama. Norint tinkamai jomis rūpintis, rekomenduojama prisiminti refleksologiją ir masažą. Tokia terapija duos naudos ne tik pėdoms, bet ir visam kūnui. Teigiamai bus veikiama tiek fizinė, tiek psichinė savijauta. Refleksologija taikoma jau tūkstančius metų. Esminis jos principas – pėdose yra tam tikri taškai, susiję su atitinkamais vidaus organais, kūno dalimis. Stimuliuojant šiuos taškus, stimuliuojama ir atitinkama kita organizmo vieta.

po trijų mėnesių reguliaraus pėdų masažo migreniniai galvos skausmai sumažėjo 65 % atvejų

7 pagrindiniai pėdų masažo privalumai:

  1. Geresnė kraujotaka. Dauguma žmonių šiandien gyvena ypač sėsliai ir yra gerokai mažiau fiziškai aktyvūs, nei rekomenduoja sveikatos specialistai. Dėl judesio stokos prastėja ne tik raumenų, bet ir kraujotakos būklė. Ilgą laiką leidžiant toje pačioje padėtyje (pvz., dirbant sėdimą darbą), galūnės prasčiau aprūpinamos krauju, kartu ir deguonimi bei maistinėmis medžiagomis. Todėl vis dažniau skundžiamasi pėdų šalimu, tirpimu, tinimu ir skausmais. Vos 10-ies min. kasdienis pėdų masažas padeda spręsti šią problemą.
  2. Atsipalaidavimas. Masažas yra malonumas, leidžiantis pamiršti dienos rūpesčius ir pajusti „čia ir dabar“ akimirką. Vadinasi, tokia terapija atpalaiduoja ne tik kūną, bet ir psichiką, padeda kovoti su stresu ir žalingu jo poveikiu organizmui. Su depresija sergančiais pacientais atliktas eksperimentas atskleidė, jog 2–3 min. kasdienis pėdų masažas silpnina net tokios sunkios psichikos ligos simptomus. Prieš miegą atliktas pėdų masažas gerina miego kokybę.
  3. Slopinami skausmai. Pėdų masažas ir refleksologija padeda įveikti ne tik pėdų nuovargį ir patiriamą diskomfortą, bet ir kitus kūno skausmus: galvos, sprando, nugaros ir kt. Tiesa, šiuo atveju svarbu išmanyti, koks pėdos taškas su kuo susijęs. Poveikis toks stiprus, kad galima įveikti net migrenos skausmus. Su savanoriais atliktas eksperimentas atskleidė, kad po trijų mėnesių reguliaraus pėdų masažo migreniniai galvos skausmai sumažėjo 65 % atvejų, o kai kurie pacientai apskritai nepatyrė nė vieno migrenos epizodo.
  4. Sveikesnės pėdos. Be abejo, toks masažas teigiamai veikia ir pačias pėdas. Jis padeda stimuliuoti čia esančius raumenis, mažina jų sustingimą, įsitempimą, netgi slopina kulkšnių ir kulnų skausmą. 5 min. trukmės kasdienis pėdų masažas sustiprina aplinkinius audinius, todėl padeda išvengti kojų traumų. Ypač didelė nauda pasiekiama šį masažą derinant su pėdas ir kulkšnis stiprinančiais fiziniais pratimais.
  5. Geresnis seksualinis gyvenimas. Pėdų masažas gali būti puiki seksualinių santykių preliudija. Maža to, jis gerina kraujotaką, todėl didina ir seksualinį susijaudinimą. Vyrai gali džiaugtis tvirtesne erekcija, moterims didėja tikimybė patirti orgazmą.
  6. Sureguliuotas kraujospūdis. Vis daugiau žmonių kenčia nuo hipertenzijos – per aukšto kraujospūdžio. Pėdų masažas padeda spręsti ir šią problemą. Su senjorais atliktas tyrimas atskleidė, jog 10 min. trukmės pėdų masažas 3 kartus per savaitę ne tik gerina nuotaiką, mažina dirglumą, bet ir mažina kraujospūdį.
  7. Nauda moterims. Tyrimai rodo, kad reguliariai atliekamas pėdų masažas gali sumažinti nemalonius priešmenstruacinio sindromo (PMS) simptomus: skausmus, nuotaikos svyravimus, dirglumą, slogutį. Pėdų refleksologija bei masažas gelbsti ir menopauzės amžiaus moterims. Joms mažėja karščio bangų, depresyvių minčių, slopsta kiti nemalonūs menopauzei būdingi požymiai. Ši terapija rekomenduojama ir nėščiosioms, besiskundžiančioms pėdų tinimu, nes masažas padeda išsivaikščioti susikaupusiems skysčiams.

Kaip atlikti namuose?

Pėdų masažą galima pasidaryti patiems namuose. Geriausiai tai atlikti po vakarinių maudynių, prieš miegą. Prieš masažą pėdas rekomenduojama pamirkyti vonelėje, kad atpalaiduojantis poveikis būtų dar stipresnis. Masažui prireiks aliejaus, jeigu neturite tam skirto, galima naudoti kokosų ar kitą augalinį. Pradėti nuo kulkšnių: dešinę pėdą užkelti ant kairės šlaunies ir abiem rankomis švelniai pasukioti užkeltą pėdą į visas puses. Pakartoti su kita koja. Baigus su kulkšnimis pereiti prie padų. Vieną delną uždėti ant pėdos viršaus, o kitą – ant pado. Trumpais greitais judesiais delnais trinti pėdą iš abiejų pusių, kol ši maloniai sušils. Trinti visą pėdą – nuo pat kulno iki pirštų galiukų. Šis judesys ypač naudingas tiems, kurių galūnės nuolat šąla. Tuomet atlikti pirštų tempimą: viena ranka suimti visus kojos pirštus ir juos švelniai tempti pirmyn, kitos rankos kumščiu švelniai daužyti padą, kad dar labiau suaktyvėtų kraujotaka. Atlikus šį žingsnį, kiekvieną pėdą suimti abiem delnais taip, kad pirštai apglėbtų pėdų viršų, o nykščiai remtųsi į padą. Nykščiais švelniai jį braukti – nuo kulno per centrą iki pirštų, po čia nykščius išskirti ir braukti jais į skirtingas puses, kad suformuotų T raidę. Galiausiai atlikti kojų nykščių masažą. Apglėbus padus delnais, kaip ankstesniame žingsnyje, rankų nykščiais sukamaisiais judesiais masažuoti kojų nykščių pagalvėles. Masažą užbaigti švelniais pėdų paglostymais. Visas masažas trunka 10–15 min., todėl jam rasti laiko tikrai gali kiekvienas.

Daugiafunkcės masažinės šlepetės

Jeigu dėl tam tikrų priežasčių pasidaryti pėdų masažo nepavyksta (pvz., gali būti sunku pasiekti pėdas turint antsvorio, laukiantis ar tiesiog dėl sveikatos bėdų sumažėjus kūno lankstumui), labai praverčia specialios masažinės šlepetės. Geriausia tai, kad jos nereikalauja jokio papildomo laiko, pastangų ar žinių. Vis daugiau žmonių atranda masažines šlepetes „Sveikos pėdutės“. Jų pade integruoti natūralūs akmenėliai, kurie išdėlioti taip, kad stimuliuotų pėdose esančius akupunktūrinius taškus bei gerintų kraujo cirkuliaciją. Reguliarus šlepečių avėjimas atpalaiduoja, nuima kojose susikaupusią įtampą ir skausmą bei organizmui sugrąžina energijos pusiausvyrą. Jos duoda visą tą pačią nauda kaip ir įprastas pėdų masažas. Be to, „Sveikos pėdutės“ akmenys parinkti pagal senovės Rytų mediciną. Čia naudojamas nefritas, juodasis bazaltas ir baltasis marmuras, turintys teigiamą poveikį mūsų sveikatai. Masažinės šlepetės tinka visiems, bet ypač rekomenduojamos dirbantiems stovimą ar sėdimą darbą, kasdien patiriantiems didelį fizinį krūvį.

Įdomu

  • Žmogaus pėdos – sudėtingas kūrinys. Jose yra net 26 kaulai, 33 sąnariai, apie 250 tūkst. prakaito liaukų ir apie 15 tūkst. nervinių galūnėlių.
  • Pėdos yra kutenimui jautriausia kūno vieta.
  • JAV atliktas tyrimas rodo, kad apie 80 % suaugusių žmonių turi kokių nors pėdų problemų. Moterys – keturis kartus dažniau nei vyrai.
  • Per dieną pėdos patiria tokį krūvį, kuris prilygtų 200 tonoms.
  • Pirmieji batai atsirado apie 3500 m. pr. Kr.

Jūratė Survilė, 2020 m. spalio 21 d.